top of page

Trafik Kazalarına Yönelik Tazminat Hukuku

TRAFİK KAZALARINA YÖNELİK TAZMİNAT HUKUKU

Trafik kazaların neticesinde oluşan destekten yoksun kalma tazminatı, iş görmezlik tazminatı ve araç değer kaybı tazminatı davalarının hukuki sürecini takip ederek çözümlenmesinde avukatlık hizmeti verilmektedir.

Trafik kazaları neticesinde müvekkiller adına yürütülen hizmetler;

  • Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında; tedavi gören kişi tedavi süresi içerisinde çalışamadığı için ekonomik geleceğinin sarsılması ile gelir kaybı yaşar. Bu sebeple sakatlık teminatı içerisinde; gelir tazmini (sürekli ve geçici iş görmezlik tazminatı), kaza nedeniyle yapılan tedavi masrafları ve yetkili hastaneden alınacak özürlü sağlık raporu ile sürekli sakatlık oranının belirlenmesinden sonra ortaya çıkan bakıcı giderleri, kişinin kaza nedeniyle yaşadığı psikolojik sıkıntı, elem, üzüntü nedeniyle talep edilen manevi tazminatın hukuki süreçlerinin takiplerinin yapılması.

  • Ölümlü trafik kazalarında; Ölen kişinin yakınları, ölen kişinin desteğinden yoksun kaldığı için destekten yoksun kalma tazminatı ile cenaze ve defin masrafları adı altında maddi tazminat (Söz konusu tazminat miktarının tespitinde ölen kişinin yaşı, mesleği, evli ve/veya çocuk sahibi olup olmadığı gibi unsurlar esas alınır.) ve yakınlarının duyduğu elem, acı, üzüntü için talep edilen manevi tazminatın hukuki süreçlerinin takiplerinin yapılması.

  • Maddi Hasarlı Trafik Kazasına ilişkin Araç Değer Kaybı Tazminatı; kusurlu aracın trafik sigortası poliçelerinden karşılanmaktadır. Kaza sonucunda onarımı yapılan aracın piyasa değerinde kayıp oluşmaktadır. Oluşan değer kaybı zararı; hasarın niteliğine, aracın üretim yılına, marka, model ve pazar değerine göre değişiklik gösterir. Sigorta şirketlerinin poliçe teminatında olmadığı gerekçesiyle çoğunlukla reddettiği değer kaybı tazminatı, Yargıtay kararları neticesinde alınabilir hale gelmiştir. Tazminat isteme süresi, kaza tarihinden itibaren 2 yıldır. Maddi hasarlı trafik kazası neticesinde araçta oluşan değer kaybının tespitini ve sigorta şirketinden tazminat talebine ilişkin hukuki süreçlerinin takiplerinin yapılması.

bottom of page